Rezervujte si u nás stôl

Vyberte si pobočku

Články

  • Články
  • Rakúske umenie bieleho vína. Región Wachau a rodina Jamek.
arrowSpäť na všetky články

24. augusta 2017

Rakúske umenie bieleho vína. Región Wachau a rodina Jamek.

Naši susedia vedia ako na biele vína!

Klasikou je WACHAU, romantické údolie, 33-kilometrov dlhý úsek Dunaja so strmými úbočiami. A dlhá, veľmi dlhá (a nielen vinárska) história, zavŕšená klasifikáciou UNESCO. Vinič sa tu pestuje od Rimanov a renomé si tento región získal už v stredoveku.

Odrodové vína Riesling a Grüner Veltliner tu majú svoj nezameniteľný štýl. Rizling z vyššie položených rulových a žulových terás je suchší a vie mať plnšie telo ako jeho nemecký bratranci z Mosely či z Alsaska. Grüner Veltliner z piesčitých a sprašových terás je prekvapivo aromatický, vzdušný a zároveň opulentný a extraktívny. Doma sú tu aj odrody Weissburgunder (Rulandské biele) a Žltý muškát. Vinári vo Wachau sú hrdí a vedomí si svojich kvalít. Ich Codex Wachau (ktorý si sami zostavili) obsahuje princípy, ktoré uplatňujú a rešpektujú v rámci produkcie vína a vlastný systém jeho klasifikácie – rozdelenie vín podľa kvality na Steinfeder, Federspiel a Smaragd.

Výpočet rakúskych a wachauských vinárstiev by sa nerátal ako reprezentatívny bez rodiny Jamekovcov. Josef Jamek patril k tým, ktorí začali ako prví presadzovať suché vína (v kontraste s dovtedajšou preferenciou spatlese vín). 25 ha, ktoré patria ku Weingut Jamek, sú top kolekciou vinárskych parciel na vybraných miestach vo Wachau: ako Ried Achleiten, Ried Klaus, Ried Pichl a Ried Freiheit. Vinárčenie na terasách nie je jednoduché, avšak len touto cestou je možné nájsť vyjadrenie terroiru vo vínach. Práve Josef Jamek bol jeden z tých, ktorí po rakúskom glykolovom škandále po roku 1985 vytvorili, prakticky za noc, združenie Vinea Wachau. Tak stanovili štandard suchých, nedosládzaných, pravdivých a terroiru verných vín. Myšlienka, ktorá inšpirovala regionálnych vinárov a priviedla Wachau ku kvalite a štýlu, ktorý je dnes jej emblémom.

Pohostinnosť a precíznosť stoja za prácou Jamekovcov, ktorí ponúkajú aj gastronomické potešenie vo svojej reštaurácii. Ochutnávka v záhrade vinárstva je zážitkom – je plná sviežosti, energie a aróm. Okrem Rizlingu a Veltlínu zeleného je príjemným prekvapením aj Rulandské biele a Muškát žltý.

Čo je Kódex Wachau?

CODEX WACHAU je v tomto regióne zákonom, ktorý si vytvorili a dohodli sami vinári. Delí špičkové wachauské vína do troch kategórií podľa obsahu alkoholu (čo závisí od zrelosti
a cukornatosti hrozna a tá zasa od kvality vinohradu, jeho expozície atď.):
STEINFEDER – označuje vína, ktoré sa majú piť mladé, svieže a ovocné. Maximálny obsah alkoholu je 11,5%.
FEDERSPIEL – vína s výraznejšou, väčšmi nuansovanou osobnosťou a obsahom alkoholu 11,5 – 12,5%.
SMARAGD – pomenovaný podľa jašteričky, ktorá sa vyhrieva na najslnečnejších miestach – na miestach s najlepšou expozíciou slnka. Vína z tejto kategórie sú top class, z hrozna s najvyššou zrelosťou, veľmi extraktívne a štruktúrované, vhodné dokonca na ďalšie dozrievanie. Obsah alkoholu od 12,5%.

Vyskúšajte v CORKu dobre vychladený rizling, veltlín, Zweigelt rosé alebo Muškát žltý od vinárstva Jamek.